Borisa un Ināras Teterevu fonds piešķīris finansējumu projekta ''Ceļš no pieticības uz pārticību'' īstenošanai

Nosaukums “Ceļš no pieticības uz pārticību” precīzi atklāj programmas būtību – cilvēka paša darbošanās, saimniekošana un zināšanu apguve kā ceļš uz lielāku drošību, stabilitāti un gandarījumu ikdienas dzīvē. Tā galvenā doma, veicinot līdzdarbības aktivitātes starp senioriem, ģimenēm ar bērniem, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, ne vien attīstīt jaunas prasmes, iepazīt, uzlabot mazaizsargāto cilvēku dzīves apstākļus, bet, iesaistot seniorus un dodot viņiem iespēju piedalīties sabiedriskajās aktivitātēs, novērtēt arī viņu potenciālu, paaugstinot pašapziņu, iespējams arī mazināt viņu vientulību un sociālo izolāciju.
Limbažu novadā 2024. gada septembrī savu darbību uzsāka Senioru skola un tajā piedalās cilvēki no Limbažiem, Salacgrīvas, Limbažu pagasta un citām novada vietām. Nodarbības notiek 1 reizi mēnesī un apmeklētāju skaits arvien palielinājās. Līdzīga grupa, kuru organizē Skultes bibliotēka, ir izveidojusies arī Skultē. Senioru skolas projekta ideja tiek realizēta bez nekāda finansējuma un tai ir liels atbalsts gan no senioriem, gan brīvprātīgajiem atbalstītājiem. Viss notiek uz brīvprātīgā darba principiem, arī lektoriem netiek maksāts par nodarbību vadīšanu.
Senioru pieredze ir novērtējama un savā ziņā unikāla ne vien ar to, ka saņemot mūsu daudzu izpratnē nelielu, pat niecīgu pensiju, viņiem ir liela pieredze, kā dzīvot saimnieciski, pārticīgi, pašpietiekami, nelūdzot pabalstus utt.
Iecerētā projekta ietvaros, viņi gan sekojot izdalīto sēklu sēšanai un audzēšanai, gan iepazīstinot ar savu pieredzi izaudzētā saglabāšanā, kā arī sniedzot padomus konservēšanas u.c. saimnieciskas dzīvošanas jautājumos, varētu nodot šo pieredzi tālāk projektā iesaistītajai mērķauditorijai ģimenēm ar bērniem.
Projekta gaitā paredzēts arī iesaistīt cilvēkus ar intelektuālās attīstības traucējumiem (Limbažu pilsētas grupu dzīvokļu – māju iemītnieki, audzējot visu nepieciešamo izgatavotajās kastēs pie ēkas, pansionāta Vīķi iemītnieki to visu veicot dārziņā pie pansionāta, varētu veidoties par uzcītīgiem un atbildīgiem dabiniekiem arī turpmāko gadu darbiem.
Projektā iecerētā sadarbība ar kopienu (biedrību) ''VisLatvijas Limbaži'', kura darbojas bijušajā Pociema skolā un guvusi plašu atbalstu un, kurā apvienojas ģimenes no Limbažu, Valmieras, Cēsu, Ādažu un Siguldas novadiem, projekta dalībnieki dalīsies un smelsies gan sadarbības, gan dārza darbu, audzēšanas un konservēšanas pieredzē, teritorijas sakārtošanas un labiekārtošanas pieredzē, kā arī palīdzēs nostiprināt jaunu atziņu par to, ko var sniegt jeb kādu atbalstu varam saņemt no zemes laukos dzīvojošās ģimenes.
14. aprīlī Limbažu novada galvenajā bibliotēkā kopā sanāca projekta darba grupa. Diskusijā un sadarbības plānošanā piedalījās pārstāvju loks no dažādām iestādēm un organizācijām:
- Maija Andersone, Limbažu novada Izglītības pārvaldes galvenā speciāliste – metodiķe,
- Sandra Našeniece, DI projekta “Grupu dzīvokļi” vadītāja un sociālā darbiniece,
- Betija Erenpreisa, dienas aprūpes centra sociālā darbiniece,
- Rita Lavendele, Skultes bibliotēkas galvenā bibliotekāre,
- Baiba Mantiņa, Liepupes pamatskolas Mazpulka vadītāja,
- Modris Ripītis, biedrības “Vislatvijas Limbaži” vadītājs,
- Elīna Lilenblate-Kleina, Limbažu novada Galvenās bibliotēkas vadītāja.
Projekts aptver Limbažu novada teritoriju, īpašu uzmanību pievēršot sociāli neaizsargātākajām grupām – ģimenēm, kurām dažādu apstākļu dēļ līdz šim nav bijusi iespēja uzzināt, ko nozīmē apstrādāt zemi, un kas bieži vien nevar atļauties iegādāties veselīgos dārzeņus. Šīm ģimenēm projektā tiek dota iespēja apgūt pamatus dārzeņu audzēšanā un ražas saglabāšanā, piedzīvojot to, cik vērtīga ir pašu rokām gūta raža. Ieinteresētību par sevis nodrošināšanu kaut ko izaudzējot pašiem, izrādījušas arī atsevišķas mūsu novada ukraiņu bēgļu ģimenes.
Projekts aicina aktīvi darboties - sēt, laistīt, ravēt, novākt un konservēt. Tieši praktiskā darbošanās rada pārliecību, ka ar nelieliem soļiem var panākt lielas pārmaiņas. Īpaši nozīmīga ir senioru iesaiste – viņi dalīsies ar savu dzīvesgudrību, rādīs, kā ražu saglabāt ziemai, un nodos tālāk tradicionālās konservēšanas prasmes un receptes. Tā tiek atjaunota un stiprināta saikne starp paaudzēm.
Programmas ietvaros tiek nodrošināts praktisks atbalsts – sēklas, darbarīki, konservēšanai nepieciešamie materiāli. Taču vēl svarīgāka ir emocionālā pievienotā vērtība – kopienas saliedētība, zināšanu apmaiņa un iespēja justies piederīgam un noderīgam.
Rudenī projekta noslēgumā Pociema skolas telpās, kur saimnieko biedrība “Vislatvijas Limbaži”, paredzēts projekta noslēguma jeb svētku pasākums ar dalībnieku audzētās un konservētās ražas degustāciju un muzikāliem priekšnesumiem.
Spīdola Lielmane, nodibinājuma "Limbažu fonds" valdes locekle